• 21 февруари 2018
  • Вести денес: 71
Плусинфо16:32 14 февруари 2018 ● Прочитано 3643

Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите.

Во Сурабаја, втор град по големина во Индонезија на исток од Јава, полицијата спроведе рација во хотелите и уапси повеќе од 20 двојки за кои се сомнева дека ја прекршиле забраната за славење на 14 Февруари, односно Денот на вљубените.

Неколку градови во Индонезија забранија празнување на Денот на вљубените, а полиција „ловот на вљубени“ го спроведе во повеќе провинции во таа најмуслиманска земја.

На островот Ломбок, кај Бали, локалните власти на градот Матарама и наредија на полицијата да ги проверат и училиштата и да откријат дали некој од ученицитетајно го слави празникот, кој е карактеристичен за Западот. крши законот

Во хотелите и кафеаните на тој остров, сепак, е дозволена забава на темата Ден на вљубените.

Во провинцијата Ачех, единствена во Индонезија во која се применува шеријатскиот закон, властите го забранија Денот на вљубените со образложение дека тој не е дел од нивната култура.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Американка ги тужи Твитер, Фејсбук и Гугл за нападите во Париз во 2015 година

Во тужбата се наведува дека таа била во кафуле во Париз каде беа убиени повеќе од 12 лица и оти е емотивно повредена.

Делови од ѕидот на Варшавското гето ќе станат споменик

Нацистите во 1943 година го уништиле гетото и поголем дел од ѕидот.

Уметничката колекција на Рокфелер оди на аукција

Колекцијата од утре до 8 март ќе може да се види во Лондон, а потоа ќе биде ставена на продажба во Њујорк од 7 до 11 мај.

Американец украл палец на глинен војник, Кина бара остра казна

Според судските документи, Роан на изложбата прво направил селфи со статуите, а потоа скршил палец од едната од нив и си заминал.

Јапонец доби старателство над 13 бебиња од девет сурогат мајки

Адвокатот на момчето вели дека тој самиот израснал во големо семејство, а поради лични и професионални причини, сака децата да растат во Јапонија.

НАЈЧИТАНИ